ANT-W63-FPC-SAH50M4 Embedded Wifi Module SMD 2.4GHz Antenna 2.4GHz 5GHz Bluetooth
Product Details:
Place of Origin: USA
Brand Name: Linx Technologies
Model Number: ANT-W63-FPC-SAH50M4
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 50PCS
Price: RFQ
Packaging Details: ESD/Vacuum/Foam/Cartons
Delivery Time: Immediately
Payment Terms: T/T, Western Union, escrow, Paypal, Visa, MoneyGram
Supply Ability: RFQ
Specifications Product Description Request A Quote
Specifications
Specifications
RoHS: PB Free
Mounting Style: SMD/SMT
Package: SMD
Factory Pack Quantity: 100
Product Type: 2.4GHz Antenna - 2.4GHz, 5GHz, Bluetooth, WiFi, WLAN, Zigbee
Series: LFPCW63
Highlight:
Bluetooth Embedded Wifi Module
2.4GHz Embedded Wifi Module
ANT-W63-FPC-SAH50M4
Product Description
Embedded Wifi Module ANT-W63-FPC-SAH50M4 SMD 2.4GHz Antenna - 2.4GHz, 5GHz, Bluetooth, WiFi, WLAN, Zigbee
Product Description:
The Linx ANT-W63-FPC-SAH series antennas are 12 mm x 12 mm adhesive flexible printed circuit (FPC) antennas for WiFi 6/WiFi 6E applications in the 2.4 GHz, 5 GHz and 6 GHz bands. The ANT-W63-FPC-SAH antennas provide a ground plane independent dipole internal/ embedded antenna solution. The flexibility and adhesive backing makes the ANT-W63-FPC-SAH series easy to mount in RF transparent (e.g. plastic) enclosures, enabling environmental sealing and for protection from antenna damage. Connection is made to the radio via a coaxial cable terminated in an MHF1/U.FL-type plug (female socket), or MHF4 plug (female socket) connector.
Applications:
• WiFi/WLAN coverage ― WiFi 6E (802.11ax) ― WiFi 6 (802.11ax) ― WiFi 5 (802.11ac) ― WiFi 4 (802.11n) ― 802.11b/g • 2.4 GHz ISM applications ― Bluetooth® ― ZigBee® • U-NII bands 1-8 • Internet of Things (IoT) devices • Smart Home networking • Sensing and remote monitoring
Parameter Table:
Product Attribute Attribute Value
Manufacturer: Linx Technologies
Product Category: Antennas
RoHS: Yes
Product: Modules
Electrical Type: Dipole
Number of Bands: 3 Band
Termination Style: Connector
Antenna Connector Type: MHF4
Brand: Linx Technologies
Cable Length: 50 mm
Ground Plane Size: 12 mm x 12 mm