STM32F373VCT6 Embedded ARM Microcontrollers LQFP-100
Product Details:
Place of Origin: USA
Brand Name: STM
Model Number: STM32F373VCT6
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 50PCS
Price: RFQ
Packaging Details: ESD/Vacuum/Foam/Cartons
Delivery Time: Immediately
Payment Terms: T/T, Western Union, escrow, Paypal, Visa, MoneyGram
Supply Ability: RFQ
Specifications Product Description Request A Quote
Specifications
Specifications
RoHS: PB Free
Mounting Style: SMD/SMT
Package: LQFP-100
Series: STM32F3
Factory Pack Quantity: 540
Product Type: ARM Microcontrollers
Highlight:
LQFP-100 ARM Microcontrollers
Embedded ARM Microcontrollers
STM32F373VCT6
Product Description
Embedded Controllers STM32F373VCT6 LQFP-100 ARM Microcontrollers
Product Description:
The STM32F373xx family is based on the high-performance ARM® Cortex®-M4 32-bit RISC core operating at a frequency of up to 72 MHz, and embedding a floating point unit (FPU), a memory protection unit (MPU) and an Embedded Trace Macrocell™ (ETM). The family incorporates high-speed embedded memories (up to 256 Kbyte of Flash memory, up to 32 Kbytes of SRAM), and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses.
Features:
• Core: ARM® 32-bit Cortex®-M4 CPU (72 MHz max), single-cycle multiplication and HW division, DSP instruction with FPU (floatingpoint unit) and MPU (memory protection unit) • 1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1) • Memories – 64 to 256 Kbytes of Flash memory – 32 Kbytes of SRAM with HW parity check • CRC calculation unit • Reset and power management – Voltage range: 2.0 to 3.6 V – Power-on/Power down reset (POR/PDR) – Programmable voltage detector (PVD) – Low power modes: Sleep, Stop, Standby – VBAT supply for RTC and backup registers • Clock management – 4 to 32 MHz crystal oscillator – 32 kHz oscillator for RTC with calibration – Internal 8 MHz RC with x16 PLL option – Internal 40 kHz oscillator • Up to 84 fast I/Os – All mappable on external interrupt vectors – Up to 45 I/Os with 5 V tolerant capability • 12-channel DMA controller • One 12-bit, 1.0 µs ADC (up to 16 channels) – Conversion range: 0 to 3.6 V – Separate analog supply from 2.4 up to 3.6 • Three 16-bit Sigma Delta ADC – Separate analog supply from 2.2 to 3.6 V, up to 21 single/ 11 diff channels • Three 12-bit DAC channels • Two fast rail-to-rail analog comparators with programmable input and output • Up to 24 capacitive sensing channels
Parameter Table:
Product Attribute Attribute Value
Manufacturer: STMicroelectronics
Product Category: ARM Microcontrollers - MCU
RoHS: YES
Series: STM32F3
Mounting Style: SMD/SMT
Package / Case: LQFP-100
Supply Voltage - Min: 2 V
Supply Voltage - Max: 3.6 V