Passive SMD Surface Mount Electrolytic Capacitor Circuit Component ALH82A820CB550
Product Details:
Place of Origin: USA
Brand Name: KEMET
Model Number: ALH82A820CB550
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 50PCS
Price: RFQ
Packaging Details: ESD/Vacuum/Foam/Cartons
Delivery Time: Immediately
Payment Terms: T/T, Western Union, escrow, Paypal, Visa, MoneyGram
Supply Ability: RFQ
Specifications Product Description Request A Quote
Specifications
Specifications
RoHS: PB Free
Mounting Style: SMD/SMT
Package: SMD
Series: ALH82
Factory Pack Quantity: 160
Product Type: Electrolytic Capacitors
Highlight:
SMD Surface Mount Electrolytic Capacitor
Passive Surface Mount Electrolytic Capacitor
ALH82A820CB550
Product Description
Passive Circuit Component ALH82A820CB550 SMD Electrolytic Capacitors
Product Description:
The KEMET ALH82 snap-in capacitors offer high performance and reliability in a specific range of case sizes for high voltage ratings of 550V to 600V featuring high ripple currents and long-life performance. Volumetric efficiency ensures the maximum capacitance capability.
Application:
Parameter Table:
Product Attribute Attribute Value
Manufacturer: KEMET
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In
RoHS: YES
Product: Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance: 82 uF
Voltage Rating DC: 550 VDC
Tolerance: 20%
ESR: 1.584 Ohms