IC Integrated Circuits APT30D120SG
Product Details:
Place of Origin: USA
Brand Name: Microchip Technology
Model Number: APT30D120SG
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 50PCS
Price: RFQ
Packaging Details: ESD/Vacuum/Foam/Cartons
Delivery Time: Immediately
Payment Terms: T/T, Western Union, escrow, Paypal, Visa, MoneyGram
Supply Ability: RFQ
Specifications Product Description Request A Quote
Specifications
Specifications
Category: Discrete Semiconductor Products Diodes Rectifiers Single Diodes
Product Status: Active
Current - Reverse Leakage @ Vr: 250 µA @ 1200 V
Mounting Type: Surface Mount
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 2.5 V @ 30 A
Package: Tube
Series: -
Capacitance @ Vr, F: -
Supplier Device Package: D3 [S]
Reverse Recovery Time (trr): 370 Ns
Mfr: Microchip Technology
Technology: Standard
Operating Temperature - Junction: -55°C ~ 175°C
Package / Case: TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1200 V
Current - Average Rectified (Io): 30A
Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Base Product Number: APT30D120
Product Description
Diode 1200 V 30A Surface Mount D3 [S]