IC Integrated Circuits JAN1N6621/TR
Product Details:
Place of Origin: USA
Brand Name: Microchip Technology
Model Number: JAN1N6621/TR
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 50PCS
Price: RFQ
Packaging Details: ESD/Vacuum/Foam/Cartons
Delivery Time: Immediately
Payment Terms: T/T, Western Union, escrow, Paypal, Visa, MoneyGram
Supply Ability: RFQ
Specifications Product Description Request A Quote
Specifications
Specifications
Category: Discrete Semiconductor Products Diodes Rectifiers Single Diodes
Product Status: Active
Current - Reverse Leakage @ Vr: 500 NA @ 440 V
Mounting Type: Through Hole
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.6 V @ 2 A
Package: Tape & Reel (TR)
Series: Military, MIL-PRF-19500/585
Capacitance @ Vr, F: 10pF @ 10V, 1MHz
Supplier Device Package: A, Axial
Reverse Recovery Time (trr): 30 Ns
Mfr: Microchip Technology
Technology: Standard
Operating Temperature - Junction: -65°C ~ 150°C
Package / Case: A, Axial
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 440 V
Current - Average Rectified (Io): 2A
Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Product Description
Diode 440 V 2A Through Hole A, Axial