IC Integrated Circuits JANTX1N5420US
Product Details:
Place of Origin: USA
Brand Name: Microchip Technology
Model Number: JANTX1N5420US
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 50PCS
Price: RFQ
Packaging Details: ESD/Vacuum/Foam/Cartons
Delivery Time: Immediately
Payment Terms: T/T, Western Union, escrow, Paypal, Visa, MoneyGram
Supply Ability: RFQ
Specifications Product Description Request A Quote
Specifications
Specifications
Category: Discrete Semiconductor Products Diodes Rectifiers Single Diodes
Product Status: Active
Current - Reverse Leakage @ Vr: 1 µA @ 600 V
Mounting Type: Surface Mount
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.5 V @ 9 A
Package: Bulk
Series: Military, MIL-PRF-19500/411
Capacitance @ Vr, F: -
Supplier Device Package: D-5B
Reverse Recovery Time (trr): 400 Ns
Mfr: Microchip Technology
Technology: Standard
Operating Temperature - Junction: -65°C ~ 175°C
Package / Case: SQ-MELF, E
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 600 V
Current - Average Rectified (Io): 3A
Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Base Product Number: 1N5420
Product Description
Diode 600 V 3A Surface Mount D-5B