IC Integrated Circuits APT60D60SG
Product Details:
Place of Origin: USA
Brand Name: Microchip Technology
Model Number: APT60D60SG
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 50PCS
Price: RFQ
Packaging Details: ESD/Vacuum/Foam/Cartons
Delivery Time: Immediately
Payment Terms: T/T, Western Union, escrow, Paypal, Visa, MoneyGram
Supply Ability: RFQ
Specifications Product Description Request A Quote
Specifications
Specifications
Category: Discrete Semiconductor Products Diodes Rectifiers Single Diodes
Product Status: Active
Current - Reverse Leakage @ Vr: 250 µA @ 600 V
Mounting Type: Through Hole
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.8 V @ 60 A
Package: Tube
Series: -
Capacitance @ Vr, F: -
Supplier Device Package: TO-247
Reverse Recovery Time (trr): 130 Ns
Mfr: Microchip Technology
Technology: Standard
Operating Temperature - Junction: -55°C ~ 175°C
Package / Case: TO-247-2
Current - Average Rectified (Io): 60A
Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Base Product Number: APT60D60
Product Description
Diode 60A Through Hole TO-247