IC Integrated Circuits UPS3100/TR13
Product Details:
Place of Origin: USA
Brand Name: Microchip Technology
Model Number: UPS3100/TR13
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 50PCS
Price: RFQ
Packaging Details: ESD/Vacuum/Foam/Cartons
Delivery Time: Immediately
Payment Terms: T/T, Western Union, escrow, Paypal, Visa, MoneyGram
Supply Ability: RFQ
Specifications Product Description Request A Quote
Specifications
Specifications
Category: Discrete Semiconductor Products Diodes Rectifiers Single Diodes
Product Status: Active
Current - Reverse Leakage @ Vr: 200 µA @ 100 V
Mounting Type: Surface Mount
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 760 MV @ 3 A
Package: Tape & Reel (TR)
Series: -
Capacitance @ Vr, F: 85pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package: Powermite
Mfr: Microchip Technology
Technology: Schottky
Operating Temperature - Junction: -55°C ~ 125°C
Package / Case: DO-216AA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 100 V
Current - Average Rectified (Io): 3A
Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Base Product Number: UPS3100
Product Description
Diode 100 V 3A Surface Mount Powermite