IC Integrated Circuits APT15DQ60SG
Product Details:
Place of Origin: USA
Brand Name: Microchip Technology
Model Number: APT15DQ60SG
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 50PCS
Price: RFQ
Packaging Details: ESD/Vacuum/Foam/Cartons
Delivery Time: Immediately
Payment Terms: T/T, Western Union, escrow, Paypal, Visa, MoneyGram
Supply Ability: RFQ
Specifications Product Description Request A Quote
Specifications
Specifications
Category: Discrete Semiconductor Products Diodes Rectifiers Single Diodes
Product Status: Active
Current - Reverse Leakage @ Vr: 25 µA @ 600 V
Mounting Type: Surface Mount
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 2.4 V @ 15 A
Package: Tube
Series: -
Capacitance @ Vr, F: -
Supplier Device Package: D3PAK
Reverse Recovery Time (trr): 21 Ns
Mfr: Microchip Technology
Technology: Standard
Operating Temperature - Junction: -55°C ~ 175°C
Package / Case: TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Current - Average Rectified (Io): 15A
Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Base Product Number: APT15DQ60
Product Description
Diode 15A Surface Mount D3PAK