IC Integrated Circuits MSC030SDA070BCT
Product Details:
Place of Origin: USA
Brand Name: Microchip Technology
Model Number: MSC030SDA070BCT
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 50PCS
Price: RFQ
Packaging Details: ESD/Vacuum/Foam/Cartons
Delivery Time: Immediately
Payment Terms: T/T, Western Union, escrow, Paypal, Visa, MoneyGram
Supply Ability: RFQ
Specifications Product Description Request A Quote
Specifications
Specifications
Category: Discrete Semiconductor Products Diodes Rectifiers Single Diodes
Product Status: Active
Current - Reverse Leakage @ Vr: 200 µA @ 700 V
Mounting Type: Through Hole
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.8 V @ 30 A
Package: Tube
Series: -
Capacitance @ Vr, F: 1200pF @ 1V, 1MHz
Supplier Device Package: TO-247-3
Reverse Recovery Time (trr): 0 Ns
Mfr: Microchip Technology
Technology: SiC (Silicon Carbide) Schottky
Operating Temperature - Junction: -55°C ~ 175°C
Package / Case: TO-247-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 700 V
Current - Average Rectified (Io): 60A
Speed: No Recovery Time > 500mA (Io)
Base Product Number: MSC030
Product Description
Diode 700 V 60A Through Hole TO-247-3