IC Integrated Circuits MSC010SDA070S
Product Details:
Place of Origin: USA
Brand Name: Microchip Technology
Model Number: MSC010SDA070S
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 50PCS
Price: RFQ
Packaging Details: ESD/Vacuum/Foam/Cartons
Delivery Time: Immediately
Payment Terms: T/T, Western Union, escrow, Paypal, Visa, MoneyGram
Supply Ability: RFQ
Specifications Product Description Request A Quote
Specifications
Specifications
Category: Discrete Semiconductor Products Diodes Rectifiers Single Diodes
Product Status: Active
Operating Temperature - Junction: -
Mounting Type: Surface Mount
Package: Bulk
Series: -
Capacitance @ Vr, F: -
Supplier Device Package: D3PAK
Reverse Recovery Time (trr): 0 Ns
Mfr: Microchip Technology
Technology: SiC (Silicon Carbide) Schottky
Package / Case: TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 700 V
Current - Average Rectified (Io): 10A
Speed: No Recovery Time > 500mA (Io)
Base Product Number: MSC010
Product Description
Diode 700 V 10A Surface Mount D3PAK